- PROFIL ŠKOLY
- VÍZIA ŠKOLY
- SPRÁVA O VÝCHOVNO- VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2005/2006
- SPRÁVA O VÝCHOVNO- VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2006/2007
- SPRÁVA O VÝCHOVNO - VZDELÁVACEJ ČINNOSŤI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2007/2008
- SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2008/2009
- SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2009/2010
- ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM
- SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKY ROK 2010/2011
- SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKY ROK 2011/2012
- SPRÁVA O VYCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI a JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2012/2013
- SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2013/2014
- SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2014/2015
- SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2015/2016
- HISTORIA ŠKOLY
- SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2016/2017
- SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2017/2018
- SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2018/2019
- SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2020/2021
- SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2021/2022
- SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2022/2023
- SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2023/2024
Nadpis
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nadpis
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI A JEJ VÝSLEDKY ZA ŠKOLSKÝ ROK 2013/2014
Základná škola – Alapiskola, Rimavská Seč
Správa o výchovno – vzdelávacej činnosti a jej výsledkoch na Základnej škole – Alapiskola v Rimavskej Seči
za školský rok 2013/2014
Základné identifikačné údaje o škole:
Názov školy: Základná škola – Alapiskola
Adresa školy: Záhradná 32
980 42 Rimavská Seč
Telefónne číslo školy: 047/5593227
Internetová a elektronická adresa školy:
e-mailová adresa školy: zsrimasec@post.sk
www stránka: zsrimsec. edupage. org
Údaje o zriaďovateľovi školy:
Obecný úrad
Rimavská Seč
Vedúci zamestnanci školy:
Mgr. Dorota Stubendeková - riaditeľka školy
Mgr. Erika Sósiková – zástupkyňa riaditeľky školy
Štefan Vavrek – zástupca riaditeľky školy
Rada školy:
Mgr. Zuzana Madarászová – za pedagogických zamestnancov školy
Mgr. Ildikó Szabóová – za pedagogických zamestnancov školy
Oľga Kiššimonová – za ostatných zamestnancov školy
– za rodičov
– za rodičov
– za rodičov
Juraj Boroš – za zriaďovateľa
Katarína Révayová – za zriaďovateľa
– za zriaďovateľa /predseda školskej rady/
– za zriaďovateľa
Poradné orgány:
Pedagogická rada, ZRPŠ, Zväz maď. pedagógov, Združenie maďarských rodičov, Komisia športu a mládeže pri Obecnom úrade, stravovacia komisia, Základná organizácia odborového zväzu, Rada školy.
Pedagogická rada:
Tvoria ju všetci pedagogickí zamestnanci školy.
Zasadnutia pedagogických rád majú obsahovú náplň porady klasifikačnej, hodnotiacej, schvaľovacej a informatívnej v zmysle celoročného plánu výchovno -vzdelávacej práce na školský rok 2013/2014.
Predmetové komisie:
V školskom roku 2013/2014 pracuje na škole 8 predmetových komisií:
- Predmetová komisia matematiky, fyziky, technickej výchovy, informatiky
- Predmetová komisia zemepisu, dejepisu, Obn, Ev, Nv
- Predmetová komisia telesnej, výtvarnej a hudobnej výchovy
- Predmetová komisia slovenského jazyka
- Predmetová komisia maďarského jazyka
- Predmetová komisia cudzích jazykov
- Predmetová komisia prírodopisu, biológie a chémie
- Metodické združenie 1-4 ročníka
Členmi PK a MZ sú pedagogickí zamestnanci -učitelia a vychovávateľky.
PK a MZ sa schádza najmenej štyrikrát za školský rok. Činnosť sa uskutočňuje v čase mimo vyučovania. Plní funkciu organizačno – riadiacu, kontrolno – hodnotiacu a odborno – metodickú.
Rodičovská rada:
Eva Szabóová – predsedníčka
Alžbeta Vasová – pokladníčka
Terézia Dúžiková – členka
Údaje o počte žiakov školy
Na škole sme mali 26/dvadsaťšesť/ tried s počtom žiakov 467/ štyristošesťdesiatsedem.
Na prvom stupni 209 žiakov, na druhom stupni 258 žiakov, z toho v štyroch špeciálnych triedach 40 žiakov , 2 triedy ŠKD s počtom žiakov 50. Naša škola je od roku 2008 jednojazyčná škola, s vyučovacím jazykom maďarským.
Výchovno-vzdelávací proces bol zabezpečený v súlade s učebnými osnovami pre 1-9 ročník podľa zákona 245/2008 zbierka zákonov O výchove a vzdelávaní zo štátneho vzdelávacieho programu ISCED-I , ISCED-II a národného programu výchovy a vzdelávania SR.
1. Analýza výchovno-vzdelávacej práce za
školský rok 2013/2014
V školskom roku 2013/2014 hlavným cieľom našich pedagógov bolo naučiť žiakov chodiť otvorenými očami, aby zbadali krásu prírody, aby si uvedomovali, že prírodu treba chrániť. Počas celého školského roka sme učili ich, aby si osvojili pravidlá správneho ľudského správania sa medzi sebou, správanie sa žiaka voči učiteľom, ako aj o vytvorenie priateľského vzťahu medzi učiteľmi a žiakmi. Snažili sa o to, aby vo výchovno- vzdelávacom procese prevládali humánne prvky. Dôkladnú pozornosť venovali talentovaným žiakom. Zvýšenú pozornosť venovali výchove a vzdelávaniu marginalizovaných žiakov. Od septembra 2013 v tejto práci nám pomáhali štyria asistenti učiteľa. Pri zbere údajov koncom septembra sme spočítali 467 žiakov. Na škole pracovalo 36 tridsaťšesť učiteľov a z toho 2 /dve/ vychovávateľky a 8 nepedagogických pracovníkov.
Na I.stupni sme mali 10 tried s počtom žiakov 209 . Z toho Prospelo 169 žiakov, neprospelo 40 žiakov, v náhradnom termíne nebudú vykonané opravné skúšky. Podľa nového školského zákona so známkou boli hodnotení aj prváci. Zníženú známku zo správania dvojku mali 15pätnásti , trojku dostali siedmi žiaci .Veľký počet znížených známok zo správania dostali tí žiaci, ktorí majú vysoký počet neospravedlnene vymeškaných hodín. Počet vymeškaných hodín v II. polroku bol 27 817/dvadsaťsedemtisíc osemstosedemnásť/ z toho ospravedlnené 25 790/dvadsaťpäťtisíc sedemstodeväťdesiat hodín a neospravedlnené 2 027 /dvetisíc dvadsaťsedem / hodín. V ročníkoch 1.-4. priemer ospravedlnených hodín na jedného žiaka je 123,40 /stodvadsaťtri celé štyridsať stotín/ hodín. Aj v prvom ročníku bol vysoký počet vymeškaných hodín, preto si žiaci neosvojili predpísané učivo – základy techniky čítania a písania. Chýbajúci žiaci zaostávajú s prebratým učivom a preto musia opakovať ročník, strácajú záujem o učenie sa, preto sa s nimi ťažko pracovalo.
Na II. stupni bolo 15 tried a z toho štyri triedy špeciálne s počtom žiakov 258. Väčšina žiakov je zo sociálne znevýhodnených rodín. Prospelo 187 žiakov, neprospelo 71, v náhradnom termíne bude vykonaná opravná skúška v deviatom ročníku.
Zníženú známku zo správania druhého stupňa mali 7 /siedmí/žiaci a tretieho stupňa 5 / paiti / žiaci.
Aj na II. stupni veľký počet zníženú známku zo správania dostali väčšinou tí žiaci, ktorí majú vysoký počet neospravedlnene vymeškaných hodín. Žiaci vymeškali 45 504 /štyridsaťpäťtisíc päťstoštyri/ hodín, z toho ospravedlnene 40 076 /štyridsaťtisíc sedemdesiatšesť/ a neospravedlnene 5 428/päťťisíc štyristodvadsaťosem/ hodín. Kde sa vyskytli neospravedlnene vymeškané hodiny, riaditeľstvo a triedni učitelia konštatovali slabý záujem rodičov o spoluprácu so školou. Veľmi slabé výsledky dosiahli žiaci z maďarského jazyka, zo slovenského jazyka, z matematiky a z dejepisu.
V tomto školskom roku nebol zaznamenaný žiadny školský úraz. Dozorkonajúci učitelia vykonávali dozor svedomite. Pedagogická rada zasadala v školskom roku 2013/2014 štyrikrát.
Pracovné porady sme mali päťkrát, na ktorých boli riešené aktuálne úlohy výchovno-vyučovacieho procesu. Všetky porady máme zachytené v zápisniciach, ktoré sú uložené na riaditeľstve školy.
Členovia PK a MZ pracovali podľa svojich vypracovaných plánov. Na zasadnutiach sa riešili aktuálne problémy výchovno-vyučovacej práce. Veľkú pozornosť sme venovali zvládnutiu materinského jazyka a dôslednému osvojeniu si štátneho jazyka. Slovenský jazyk sa vyučoval s dôrazom na zdokonaľovanie komunikačných schopností žiakov. V prírodovedných predmetoch učitelia preberali odbornú terminológiu a rekapituláciu učiva aj v slovenskom jazyku. V štvrtom ročníku sa napísali výstupné previerky z materinského jazyka a z matematiky. Na škole sa vyučoval anglický jazyk podľa školského zákona ISCED-I od tretieho ročníka a nemecký jazyk ako druhý cudzí jazyk - podľa školského zákona ISCED-II od šiesteho ročníka .
Cudzie jazyky sa vyučovali podľa počtu žiakov v skupinách. Na zistenie vedomostnej úrovne žiakov boli napísané predpísané písomné práce, kontrolné diktáty, cvičenia a laboratórne práce podľa podmienok školy. Vedomostná úroveň žiakov v A triedach je priemerná, v B,C, D triedach je veľmi slabá. Hlavnou príčinou neúspechu žiakov je nesystematická príprava na vyučovacie hodiny a slabé rozumové schopnosti žiakov. Väčšina žiakov neprejavovala žiadny záujem o učenie. Často nenosili ani školské potreby, ktoré dostávali od Úradu sociálnych vecí. Predpísané vzdelávacie štandardy z jednotlivých predmetov nie je možné dodržať.
2.Plánovanie tried
V školskom roku 2014/2015 do prvého ročníka je zapísaných 48/štyridsaťosem/ žiakov. Z okolitých dedín do piateho ročníka nastúpi 13 žiakov. V prvom ročníku plánujeme tri triedy. V druhom ročníku tri, v treťom ročníku dve bežné triedy, v štvrtom ročníku dve triedy. V piatom ročníku štyri bežné triedy , v šiestom dve bežné triedy ,v siedmom dve bežné a tri špeciálne triedy , v ôsmom ročníku dve bežné a jednu špeciálnu triedu a v deviatom ročníku jednu bežnú triedu. V školskom klube plánujeme dve skupiny s počtom žiakov päťdesiat.
3.Činnosť MZ a PK
Činnosť MZ
Metodické združenie svoju činnosť zameralo na zvýšenie odbornej pripravenosti učiteľov, na výmenu skúseností ako aj na dosiahnutie lepších výsledkov.V prvom , druhom , treťom a štvrtom ročníku sa vyučovalo podľa štátneho programu ISCED-I . V tomto školskom roku žiaci I. stupňa sa zúčastnili na nasledovných súťažiach:
Žiaci 4.A triedy mali v škole vianočnú súťaž.
Do školského kola súťaže Prednes poézie a prózy z maďarského jazyka sa zapojili 14/štrnásti/ žiaci. Do okresného kola súťaže dostali sa 8/ôsmi/ žiaci: Balogová Linda, Danyiová Virág ,Horváth Alex , Tóthová Fanni, Kovácsová Zsófia, Oláh Agustín, Lőkös László, Váradiová Laura. Pripravili ich pani učiteľky: Újjová Beáta, Harnóczová Ildikó, Krizsová Agneša, Dudášová Elza .
Pod vedením pani učiteľky Kataríny Együdovej žiaci 4./štvrtej/ B a 3 ./tretej/B triedy sa zapojili do výtvarných súťaží: „Szombathy Viktor rajzverseny – v Jesenskom, Közlekedj biztonságosan - Bánréve .Zsófia Kovácsová a Lőkös László sa zapojili do vedomostnej súťaže v Bánréve . Pripravili ich pani učiteľky: Agneša Krizsová a Elza Dudášová.
Na výtvarnej súťaži „Pósa bácsi meséi“ v Bátke žiak Bari Dávid 4.B triedy sa umiestnil na 2. /druhom/ mieste . Pripravila ho pani učiteľka Katarína Együdová.
Chlapci z 4. /štvrtej/B triedy sa aktívne zapojili do športových súťaží. Vo futbale žiaci dosiahli tiež pekné výsledky.
Žiaci z tretieho ročníka poslali svoje výtvarné práce do časopisu Vasárnap. Usmerňovala ich pani učiteľka Agneša Krizsová .
PK slovenského jazyka
Vyučovanie od piateho až po deviaty ročník sa uskutočnilo podľa štátneho vzdelávacieho programu ISCED II. Vyučujúce slovenského jazyka pracovali podľa časovo-tematických plánov schválených riaditeľkou školy. V tomto školskom roku nebola ani jedna trieda delená na skupiny.
Učivo bolo prebraté vo všetkých triedach. Napísali sa vstupné, polročné a výstupné previerky a diktáty.v tých triedach, v ktorých školská dochádzka žiakov je pravidelná. Vedomosti žiakov sú primerané ich schopnostiam .Celkovo sa ukazuje zhoršenie vedomostí, čo zapríčiňuje predovšetkým negatívny postoj žiakov nielen k danému predmetu, ale všeobecne ku všetkým predmetom. Nedostatky vo vyučovaní slovenského jazyka prehlbuje tá skutočnosť, že žiaci vymeškajú veľa vyučovacích hodín, ich príprava na vyučovanie je nepravidelná. Príčinou neúspechu sú aj slabé rozumové schopnosti a nevyhovujúce a negatívne motivujúce sociálne zázemie žiakov. Žiaci disponujú slabou slovnou zásobou aj z materinského jazyka, ich úroveň čítania a písania je veľmi slabá. Vyučujúce sa snažili v triedach so slaboprospievajúcimi žiakmi častým opakovaním a hravou formou precvičovať učivo namiesto domácej prípravy. V rozvoji komunikačnej schopnosti nastáva problém u jazykovo menej talentovaných žiakov, zvlášť vo vyšších ročníkoch, kde sa musia učiť paralelne tri cudzie jazyky.
V rámci vyučovania slovenského jazyka v lepších triedach sa vypracovali projektové práce s využitím IKT.
Všetci žiaci 9./deviatej/ A a 9/deviatej/B triedy sa zúčastnili testovania zo slovenské- ho jazyka 2014.
Plánované akcie zamerané na rozvoj jazykovej zručnosti boli uskutočnené nasledovne:
Žiačky Bušová Gabriela zo 6. /šiestej/ A triedy a Bušová Kristína zo 8. /ôsmej/ A triedy sa zúčastnili regionálneho kola prednesu poézie-Dobré slovo.. Pripravila ich pani učiteľka Halušková Eva.
Do školskej prehliadky umeleckého slova „Ukáž, čo vieš po slovensky“ sa zapojilo 31 žiakov piateho až deviateho ročníka. Cieľom prehliadky bolo motivovať žiakov k umelecko tvorivej činnosti, k prednesu poézie a prózy, ľudových piesní, k dramatizácii literárnych ukážok v slovenskej reči, zároveň rozvíjať slovnú zásobu v rámci kultivovaného prejavu slovenského jazyka . Súťaž sa vydarila, žiaci predniesli ukážky umeleckého slova na slušnej úrovni, mali radosť z vystúpenia. Program prehliadky umeleckého slova nacvičovali so žiakmi učiteľky : Halušková Eva, Madarászová Zuzana a Kovácsová Katarína.
Záujmový krúžok zameraný na rozvoj jazykovej a čitateľskej zručnosti pracoval pravidelne v 6.A triede.
PK maďarského jazyka
PK MJL i v tomto školskom roku pracovala podľa schváleného plánu práce. Práca učiteľov bola náročná. Výsledky žiakov nekorešpondujú s vynaloženým úsilím učiteľov. Hlavným dôvodom je nedostatočná podpora výchovno-vzdelávaciemu procesu zo strany rodiny. Žiaci pod vedením učiteľov sa zapojili do mnohých akcií a súťaží.
Žiaci dosiahli i v tomto školskom roku podobné výsledky ako v predchádzajúcich rokoch. Príčinou je slabá dochádzka žiakov do školy, nedostatočná pozornosť žiakov na vyučovacích hodinách, nedostatočná motivácia zo strany rodičov. Žiaci nemajú postavené ciele, ktoré by súviseli s vyučovaním a školou
Na hodinách sa používali encyklopedické slovníky, staršie literárne časopisy, pretože si deti v tomto školskom roku časopisy neobjednali. Práca s textom robí deťom ťažkosti hlavne v piatom a šiestom ročníku , nerozumejú zložitejším výrazom.V piatej B triede žiaci majú problémy čítaním a písaním, prebrať učivo robí ťažkosti. Rozvíjať komunikačné schopnosti u žiakov je dosť ťažké , pretože odpovedajú len jedným slovom.
V 5. ročníku sa žiaci zúčastnili testovania z maďarského jazyka. Dobrý výsledok však nedosiahli. Žiaci 5. A triedy sú slabí. Ešte slabší sú žiaci 5. B triedy. Majú vážne problémy aj so správaním. S učivom možno napredovať len veľmi pomaly. Domáca príprava na vyučovanie nie je žiadna.
V lepších triedach sú však aj takí žiaci, ktorí sa radi zapoja do mimovyučovacej činnosti. Radi navštevujú literárne, gramatické a dramatické krúžky. Zúčastňujú sa súťaží, pripravujú program na slávnostné príležitosti.Sósik Erika, Kovácsová Katarína, Zuzana Madarászová so žiakmi 8.A a 9.A triedy zaspojili sa do projektu: “Narodili sa pred 100 rokmi“ Naši žiaci pripravili prezentáciu aj na počesť Nagy László.
Vianočný program a súťaž pripravili p. učiteľka Sósik, Madarászová, Kovácsová.
Vo februári sa uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže Mihálya Tompu . Na okresnom kole dosiahli žiaci nasledové výsledky:
Zlaté pásmo: kategória poézie: Ružená Váradiová z 9. B triey pripravila p. Kovácsová, kategória prózy: Štefan Szabó pripravila p. Sósik Erika.
Strieborné pásmo: kategória prózy: Zoltán Páko z 7.A triedy pripravila: Brindzová Adriana, a Róbert Horváth zo 6. B triedy pripravila Peľková Lívia.
Bronzové pásmo: Szabína Váradiová, Viktor Váradi, Edina Kovács, z 9.A triedy pripravila Sósik Erika, Viktória Ráczová zo 7.A triedy pripravila Adriána Brindzová,
Gabriela Bušaová zo 6. A triedy pripravila Zuzana Madarászová, Kristína Busaová z 8.A triedy pripravila Zuzana Madarászová.
Žiaci z 9.A triedy dosiahli dobré umiestnenia v súťaži Katedra. Na celoslovenskom kole sa nemohli zúčastniť z dôvodu choroby. Pripravili ich p. Kovácsová Katarína, p. Eriaka Sósik.
V apríli žiaci II. stupňa: Kovács Edina, Szabó István, Váradi Szabína sa zúčastnili vedomostnej súťaže v Bánréve.
Žiaci zo 7. A triedy pod vedením p. Istvána Országha reprezentovali našu školu v súťaži „Közlekedj biztonságosan.“
V júni v Gemerskom Jablonci sa uskutočnil deň projektu s názvom Znaky remesiel.
Zúčastnili sa žiaci 7.A , 8.A a 9.A triedy. Ukážku pripravili Kovácsová Katarína, Madarászová Zuzana, Sósik Erika. Technickú časť pripravili Németh Aladár a Sósik Szilárd.
V júni si žiaci našej školy pripomenuli s 100 /sté/ výročie úmrtia Lajosa Pósu. Žiaci sa zúčastnili recitačnej súťaže, vedomostnej súťaže, pripravili bábkové divadlo a dramatizáciu rozprávky . Tento program s ukážkou kníh pripravila Kovácsová Katarína, Sósik, Erika , Madarászová Zuzana a Ligártová Erzsébet.
Počas školského roka pod vedením učiteliek: Sósik Erika, Zuzana Madarászová, Katarína Kovácsová, Adriana Brindzaová žiaci pripravili niekoľko kultúrnych vystúpení. Treba spomenúť: Spomienka na Aradi vértanúk kivégzése, az 56-os forradalmi események , Vianočné slávnosti, 1848 -49–es forradalmi események, Deň matiek.
Všetci žiaci z 9.A a z 9. B triedy sa zúčastnili celoštátneho testovania Monitor 2014.
Napriek tomu, že v deviatom ročníku boli slabší žiaci a úlohy z roka na rok sú ťažšie, naši žiaci dosiahli dobré výsledky.
Za literárne nástenky na chodbe boli zodpovedné učiteľky: Kovácsová Katarína, Ligártová Erzsébet, Madarászová Zuzana.
PK cudzích jazykov
Prvý cudzí jazyk –anglický je zavedený na I. stupni už od 3. /tretieho/ ročníka. V piatom až deviatom ročníku vyučujúci uplatňujú vzdelávací program ISCED II., podľa ktorého od šiesteho ročníka sú povinné dva cudzie jazyky. Aj napriek maximálnym snahám vyučujúcich sú v triedach C aD u niektorých žiakov vyučovacie výsledky veľmi slabé. Z učebných pomôcok na hodinách cudzieho jazyka využívali sme učebnice, dvojjazyčné slovníky, , CD prehrávač, CD so zvukovými nahrávkami, laptopy a interaktívnu tabuľu.
PK prírodovedných predmetov /matematika, fyzika,
informatika, technika/
Žiaci deviateho ročníka úspešne absolvovali prijímacie skúšky na strednej škole.
Predmety fyzika a chémia sú odučené v laboratóriu, kde riaditeľstvo školy sa snaží vytvoriť lepšie podmienky pre žiakov.
Žiaci z 5.A, zo 6.A a z 8. A triedy pracovali v matematickom krúžku. Országh István viedol informatický krúžok . Vo väčšine tried vedomostná úroveň je veľmi nízka a preto v tomto roku už žiaci neboli zapojení do matematických súťaží.
Všetci žiaci z 9.A a z 9.B triedy sa zúčastnili celoštátneho testovania Monitor 9.
PK - biológie, chémie a prírodopisu
PK pracovalo podľa plánu .Vedomostná úroveň žiakov je priemerná. Postupne boli dodané chýbajúce nové učebnice. Laboratórne cvičenia žiaci absolvovali podľa plánu.
Na hodine biológie využívali dataprojektor a laptop.
Na Deň Zeme žiaci pripravili práce s danou tematikou a výtvarné práce boli vyložené na nástenkách a v školskom rozhlase sme mali krátky prejav.
PK - dejepis, zemepis, občianska výchova, etická výchova,
náboženská výchova
PK pracovala podľa vypracovaného plánu, vyučujúci prebrali učivo podľa časovo-tematických plánov. Vedomostná úroveň žiakov je priemerná ,na hodine využívali modernú techniku ako internet a vlastné zážitky z cestovania do zahraničia.
PK- telesná výchova, hudobná výchova,
výtvarná výchova
Cieľom vyučovania výchovných predmetov je rozvíjanie osobnosti žiakov na rovine poznávacej i estetickej.
V predmetoch telesná a športová výchova na II. stupni ZŠ v každom ročníku boli realizované „Cvičenie v prírode“ , na I. stupni dvakrát ročne. Vyučovanie výtvarnej výchovy prebieha podľa učebných osnov. Úspešne pracoval krúžok šikovných rúk. Žiaci pripravili pekné výkresy, ktorými ozdobili chodbu školy pod vedením pani učiteľky Ligártovej Erzsébet. Na súťaži „Közlekedés biztonsági" – rajzverseny, ktorú organizovala základná škola Bánréve, žiak zo 9.B triedy získal druhé miesto. Členovia krúžku pomáhali pri realizácii projektu „Mesterségem címere“.
Nadaní žiaci boli zapojení do športového krúžku. Najstaršia veková kategória /8-9.ročník/, ale aj mladšia veková kategória /4-6 ročník/ veľmi úspešne reprezentovali našu školu pod vedením pána učiteľa Nagy Norberta a pána učiteľa Vavrek Štefana . Z obvodného kola skupina mladších žiakov prebojovalo sa do okresného kola. Vyučovanie hudobnej výchovy prebieha podľa učebných osnov. Prístup žiakov k predmetu je dobrý. Veľa žiakov má záujem o hru na gitare. Niektorí žiaci sú schopní sprevádzať pesničky na gitare a na syntetizátore. Spevácky zbor vystupoval na oslavách - Vianoc, Marcových osláv a Dňa matiek.
.
MZ pre špeciálne triedy
MZ pracovalo podľa vopred vypracovaného plánu. Svoju činnosť zameralo na skvalitnenie výchovno-vzdelávacej práce. Cieľom skupiny bolo vylepšovať úroveň čitateľskej gramotnosti. Veľký dôraz kládli na podporu žiakov z málo podnetného prostredia. V rámci krúžkovej činnosti p. učiteľky sa zameriavali na zvýšenie čitateľskej a matematickej gramotnosti.
Vyhodnotenie činnosti školskej prevencie
Na úseku prevencie drogových závislostí je potrebné čeliť mnohým negatívnym javom, ktoré pramenia z negatívneho príkladu rodiny aj médií. Školskú prevenciu na našej škole sme aplikovali podľa vypracovaného Plánu činnosti školskej prevencie.
Formou násteniek sme upriamili pozornosť na prevenciu proti drogám. Na triednických hodinách bola venovaná pozornosť ochrane pred drogami, boja proti toxikománií, šikanovaniu a kriminalite.
Psychologičky z Rimavskej Soboty uskutočnili prednášky pre žiakov školy.
- Krúžková činnosť
Na škole v septembri podľa záujmov žiakov sme prijali 428 poukazov a podľa toho sme vytvorili 34 záujmových krúžkov. Krúžky pracovali pravidelne, v poobedňajších hodinách. O krúžkovej činnosti každý vedúci viedol záznam na predpísanom tlačive. Riaditeľstvo školy pravidelne sledovalo krúžkovú činnosť.
5. Kultúrne akcie a prednášky
V priebehu školského roka sa žiaci aktívne zúčastnili na aktivitách školy. V mesiaci október žiaci v školskom rozhlase urobili prednášku na počesť udalosti- Aradi vértanúk- , a 23. októbra na počesť- 56-os forradalmi események- . Prednášku pre žiakov našej školy pripravila p. uč. Sósik Erika. . V decembri sme na škole uskutočnili týždeň predvianočnej aktivity, kde žiaci I. a II. stupňa predviedli krátky kultúrny program.
Vo februári pre I.stupeň učiteľky organizovali maškarný ples. 15./pätnásty/ marec sme oslávili s pekným kultúrnym programom, v kultúrnom dome. Program pripravili Sósik Erika a p. uč. Aladár Németh.
Z príležitosti Dňa Zeme p uč. Sósik Erika predniesla v školskom rozhlase krátky prejav. Deň matiek žiaci I. stupňa oslavovali v kultúrnom dome . Žiaci pripravili hodnotný kultúrny program, za čo sa im matky a staré matky poďakovali potleskom a slzami v očiach. Uznanie zaslúžia učiteľky Krizsová, Dudášová, Újjová, Harnóczová, Bettešová, Együdová , Agócsová, Hollóová a pani. vychovávateľky Pecsőková, Sakálová. Ostatné učiteľky vyzdobili sálu kulturného domu.
Pozitívne treba hodnotiť prácu vyučujúcich slovenského jazyka na II. stupni ZŠ, p. Haluškovej, Kovácsovej, Madarászovej, ktoré každý rok nájdu takých žiakov, ktorí chcú preukázať svoje znalosti zo slovenského jazyka.
Školský rok sme uzavreli s rozlúčkou deviatakov.
Riaditeľstvo školy pre žiakov organizovalo nasledovné kultúrne podujatia:
V mesiaci november pre žiakov I. a II. stupňa v telocvični bolo organizované bábkové divadlo, kde účinkovali žiaci z Jesenského. V decembri sme mali zaujívamú prednášku o Magyar Szent Korona, prednášku predviedol známy novinár a básnik bývalý žiak našej školy, Batta György. Na advent vianočné a nábožné pesničky nám zaspievala skupina: Magyar református lelkészek. Koncert sa uskutočnil v telocvični.
V máji v telocvični žiakov I. stupňa potešila adaptácia rozprávky Malac Julcsa.
Ešte v tomto mesiaci v kultúrnom dome pre žiakov I. a II stupňa herci z Komárna predniesli drámu Dorottya.
V tomto školskom roku sme organizovali „ Týždeň predvianočnej aktivity“, kde žiaci štvrtého a piateho ročníka sa zúčastnili rozprávkového popoludnia pod vedením p.uč. Dudášová Elza
Nagypál František,Sósik Erika, Katarína Kovácsová. V rámci týždňa programu žiaci I. stupňa predniesli kultúrny program pre rodičov v telocvični.
Pre žiakov 5. až 9. ročníka sme usporiadali zábavný literárny kvíz pod vedením p. učiteliek Kovácsovej, Madarászovej, Brindzovej a Sósik. .
V posledný deň týždňa žiakov I. stupňa navštívil Mikuláš, doniesol im malé darčeky. Poslednou akciou tohto týždňa bol krásny kultúrny program 5.A triedy a 6. A ,7.A a 8. A triedy. Program nacvičili p. učiteľky Halušková Eva, Brindzová Adriána, Kovácsová Katarína, Madarászová Zuzana.
Škola bola zapojená do projektu „Mesterségem címere“ ktorý bol usporiadaný v Gemerskom Jablonci .Zaoberali sa s tradičnými remeslami v Gemeri a v Nógráde. Tím učiteliek našej školy: Madarászová Zuzana, Sósik Erika, Kovácsová Katarína, Ligártová Alžbeta vybrala tému „ Addig üsd, míg meleg“. S technikou remesla oboznámil nás majster László Ottó a naši žiaci zo 7.A z 8.A a 9.A triedy urobili prezentáciu, predstavili život známeho kováča z Rimavskej Seči Miklósa Simona .
Prítomní sa dozvedeli veľa zaujímavostí z kováčskeho remesla.
Školský rok sme uzavreli rozlúčkou s deviatakmi.
Výchovno-poradenská činnosť
Výchovný poradca pravidelne informoval žiakov o možnostiach štúdia na strednej škole.
Usmerňoval a pomáhal pri vyplnení žiadosti o psychologické vyšetrenie pre žiakov s
poruchami učenia a správania sa. Pre týchto žiakov boli vypracované učebné plány a materiál pre integráciu žiakov. Pravidelne organizoval návštevy stredných škôl v našom okrese. Nie každý žiak z deviateho ročníka pokračuje v štúdiu na strednej škole. Deviati žiaci ostávajú doma. V tomto školskom roku v nižších ročníkoch ukončilo povinnú školskú dochádzku 30 žiakov. Z nich traja pokračujú v štúdiu na SOŠ služby v Rim.Sobote. Jedna žiačka sa prihlásila na zdravotnú školu v Rožňave piati, na stredné odborné školy s maturitou, trinásti na stredné odborné školy bez maturity.
7. Vzdelávanie a odborný rast učiteľov
Učitelia prvého a druhého stupňa: Krizsová Agneša, Újjová Beáta , Harnóczová Ildikó, a Országh István, Németh Aladár, Nagypál Ferenc, Szabóová Ildikó, Stubendeková Dorota a Sósik Erika sa prihlásili na II. atestačné vzdelávanie.
- Atestáciu získali Bettešová Eva a Lenkeyová Agneša.,
Pani učiteľky Sonkolyová Helena a Dalby Szabó Mária diaľkovo študujú v Komárne na UJS,/Univerzite Jána Selyeho/
Páková Eva študuje špeciálnu pedagogiku a Koroncziová Monika ďalej študuje v Ružomberku na Katolickej univerzite. .
Róbert Komora dokončil bakalárske štúdium špeciálnu pedagogiku v Levoči.
8. Kontrolná činnosť
Riaditeľstvo školy pravidelne kontrolovalo triednu dokumentáciu, dodržiavanie pracovného poriadku, zabezpečenie zastupovania, vybavenosť tried, dochádzku žiakov, dochádzku učiteľov a nepedagogických pracovníkov, disciplínu žiakov na vyučovaní, dozor na chodbe a v jedálni i krúžkovú činnosť. Žiaci štvrtého ročníka napísali výstupné previerky z maďarského jazyka a z matematiky. Prví krát žiaci 5.ročníka napísali pilotovania z maďarského jazyka a z matematiky. Uskutočnili sa triednické zasadnutia a celoškolské zasadnutia ZRPŠ.
9. Údaje o priestorových a materiálno-technických
podmienkach školy
Na oddelení I./prvého/ stupňa sa vyučovalo v desiatich triedach, . Majú k dispozícií kabinet učebných pomôcok a jeden sklad učebníc .V školskom roku bola zariadená odborná učebňa na vyučovanie informatiky. Na oddelení druhého stupňa sa vyučovalo v15/ pätnástich/ triedach. Máme jednu odbornú učebňu fyziky a chémie, jednu poloodbornú učebňu biológie, jednu odbornú učebňu výpočtovej techniky a jednu jazykovú učebňu s interaktívnou tabuľou a zasadaciu miestnosť. Škola má k dispozícii jednu dielňu, telocvičňu a školskú knižnicu.
10. Údaje o finančnom a hmotnom zabezpečení
výchovno - vzdelávacej činnosti školy
V kalendárnom roku 2014 pepočítaný počet žiakov bol 472, dotácia zo štátneho rozpočtu na žiakov z prenesených kompetencií 704 528 tisíc ……. - eur.
Z toho na mzdy /odvody 583 412 eur.
Na bežné výdavky 121 116 eur.
11. Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky
Oblasti, v ktorých škola dosahuje veľmi dobré výsledky je úspešnosť žiakov v prednese poézie a prózy na rôznych súťažiach.
12. Voľnočasové aktivity školy a zapájanie sa do projektov
V tomto školskom roku ešte prebieha projekt pod názvom Čitateľskou gramotnosťou k lepšiemu životu , ktorý sa končí 31. decembra 2014 a je podporovaný s Európskou Uniou.
Záver
Školský rok 2013/2014 môžeme hodnotiť ako úspešný, ale ťažký . Na budúci školský rok sme prijali nasledovné opatrenia:
- Zabezpečiť skvalitnenie štruktúry kvalifikovanosti pedagogických zamestnancov prostredníctvom vzdelávacích inštitúcií
- Naďalej zapájat asistentov učiteľa do výchovno-vzdelávacieho procesu a záujmovej činnosti
- Naďalej zvyšovať počítačovú gramotnosť žiakov
- Na vyučovacích hodinách formou besied a seminárov venovať pozornosť problematike intolerancie
- Naďalej zvýšenú pozornosť venovať prezentácii školy na verejnosti
- Veľkú pozornosť venovať žiakom z pochádzajúcich marginalizovaných prostredí
- Naďalej využívať prvky kladného hodnotenia
- Problémy riešiť s odborníkmi a inštitúciami v súvislosti prevenciou šírenia nepriaznivých javov a záškoláctva.
V Rimavskej Seči
26.06. 2014
––––––––––––––––––––––––––––––––––
Mgr. Dorota Stubendeková
riaditeľka školy